Високий замок чи курган Люблінської унії?

 
Видавництво художніх поштівок Д. Ґрюнда, Львів. 1914. № 19. Варіанти: видавництво Д. Ґрюнда, 1914-1915, № 245 (чорно-білий); видавництво “Війна”, 1914 (у блакитному тоні)

Видавництво художніх поштівок Д. Ґрюнда, Львів.
1914. № 19. Варіанти: видавництво Д. Ґрюнда, 1914-1915, № 245
(чорно-білий);
видавництво “Війна”, 1914 (у блакитному тоні)

У архівних документах збереглись записи, які свідчать, що фортифікаційна споруда – Високий замок у Львові була зведена за часів Галицько-Волинської держави Левом Даниловичем. За наказом князя на Замковій горі збудували дерев’яне укріплення, типове для руських градів того періоду. Фортифікацію назвали Високим замком на противагу Низькому замку, щоб був збудований пізніше у підніжжя Замкової гори.

З роками Високий замок руйнувався під час численних нападів на місто. У 1704 р. війська шведського короля Карла ХІІ захопили і зруйнували середньовічний Високий замок. З того часу його більше не відбудовували. З другої половини ХVІІІ ст. мури поступово розбирали для нового будівництва і брукування доріг, а на схилах Замкової гори в численних каменоломнях добували пісок і камінь.
На честь святкування 300-річчя з дня укладення Люблінської унії між Польщею, Литвою та Руссю 12 серпня 1569 р. місцевою громадою була висловлена ідея насипати земляний курган. Головний орган міста схвалив пропозицію комітету, який очолював Францишек Смолька, спорудити курган на найвищій точці Львова – Замковій горі. Спеціально до дня святкування роковин Люблінської унії на Високому замку заклали наріжний камінь з викарбуваними гербами та написом: «Вільні з вільними, рівні з рівними – Польща, Литва і Русь об’єднані Люблінською унією 12 серпня 1569 року».

Насипання кургану тривало з 1869 до 1900 рр. і остаточно знищило вцілілу середньовічну фортецю.

Символічне насипання пагорбу розпочали із висипання грудочок землі із історичних польських місць. Після цього землю для кургану люди звозили на тачках, несли в руках і навіть у власних шапках. Оскільки каміння та землю для кургану брали із Замкової гори, то частенько траплялись земельні зсуви, що призводили до руйнування оборонних мурів замку.

З нагоди святкування п’ятої річниці спорудження кургану на Високий замок урочисто перемістили скульптуру лева ХVІ ст., що колись охороняв старий будинок львівської ратуші.

На початку ХХ ст. курган Люблінської унії піддають ґрунтовній реставрації. На вершечку насипу влаштовують невеличкий оглядовий майданчик, до якого з підніжжя Високого замку веде серпантинова доріжка.

Видавництво “Штука”, Краків. 1917. № 11. Аналогічне фото на поштівці видавництва Польського товариства залізничних книгарень “Рух”, 1920-і рр.

Видавництво “Штука”, Краків. 1917. № 11. Аналогічне фото на поштівці
видавництва Польського товариства залізничних книгарень “Рух”, 1920-і рр.

Видавництво “Л. Б. і С. В.”. 1930-і рр. № 421 (фото з літака)

Видавництво “Л. Б. і С. В.”. 1930-і рр.
№ 421 (фото з літака)

 
Розповісти друзям через соціальні мережі
 
 
Немає коментарів
 
 
Залишити коментар