Головна » Давні поштівки »
Опубліковано 08.08.2013

Урядові установи для австрійського губернатора Галичини

 
Губернаторські вали і костел кармелітів Видавництво художніх поштівок Д. Ґрюнда, Львів. 1916-1917. Фото, вірогідно, Марка Мюнца

Губернаторські вали і костел кармелітів
Видавництво художніх поштівок Д. Ґрюнда, Львів.
1916-1917. Фото, вірогідно, Марка Мюнца

Видавництво Салону польських художників у Кракові. 1910. Серія 2

Видавництво Салону польських художників у Кракові. 1910. Серія 2

 

Ділянка на схід від старого середмістя почала активно забудовуватись у кінці ХVІІІ – на початку ХІХ ст., після демонтажу оборонних мурів. У 1810-1820 рр. було впорядковано нову вулицю – Панську, а на місці ровів та валів радник губернатора Вільгельм Райценгайм облаштував сквер з алеями. Це місце стало одним з улюблених для прогулянок місцевих жителів, його ще називали Райценгаймівкою. Відомо, що частина цієї вулиці існувала значно раніше і називалась Широка за Бернардинами.

У різні історичні періоди розвитку міста вулицю декілька разів перейменовували. З 1871 р. вона називалась вулицею Чарнецького – на честь руського воєводи, польного воєводи Речі Посполитої Стефана Чарнецького, який був відомим завдяки перемогам у боях зі шведами. З 1940 до 1992 рр. вулицю називали Радянською, а в період німецької окупації Львова (1941-1944 рр.) – Дістріктштрассе. У 1992 р. вулиці надали ім’я відомого українського письменника та першого голови уряду Української Народної Республіки – Володимира Винниченка.

Будинки цієї вулиці забудовані у різних мистецьких стилях: бароко, класицизм, сецесія, неоренесанс, конструктивізм.

Основні забудови вулиці відбувались в період головування у місці австрійського уряду. Будинок під №14/16 на вулиці Винниченка – це колишній Палац губернаторів. Кам’яницю звели у 1821 р. і належала вона родині Краттерів. У 1829 р. австрійський уряд викупив будівлю, яку згодом реконструювали під резиденцію губернатора Галичини.

Автор проекту реконструкції не відомий. Знаємо лише, що спочатку проект реконструкції фасадів будівлі розробив архітектор Гельман, але проект так і залишився нереалізованим.

Колишній Палац губернаторів складається з двох будинків, що схожі за своєю архітектурою та зведені в одному мистецькому стилі – ампір. Об’єднана будівля – асиметрична. Праву частину фасаду прикрашають пілястри іонічного ордеру з трикутним фронтоном вгорі. Ліву частину архітектурного ансамблю оздоблено пілястрами доричного ордеру також з трикутним фронтоном. На балконах другого поверху – ковані класицистичні ґрати на різьблених кронштейнах.

Сьогодні тут знаходяться різні установи обласної держадміністрації.

Видавництво Леопольда (Ліпота) Вайса, Будапешт. Бл. 1906 (пошта 1910). № 2658/16316f

Видавництво Леопольда (Ліпота) Вайса, Будапешт.
Бл. 1906 (пошта 1910). № 2658/16316f

Видавництво художніх поштівок Д. Ґрюнда, Львів. 1916-1917 (пошта 1918)

Видавництво художніх поштівок Д. Ґрюнда, Львів. 1916-1917 (пошта 1918)

Будинок Намісництва (тепер – Обласної адміністрації та Обласної ради, вул. Винниченка, 18)своїм неоренесансним стилем нагадує деякі віденські адміністративні будівлі, на взірець яких і виконав свій проект Фелікс Ксенжарський у 1876 р. Будівельні роботи провадив Сильвестр Гавришкевич, декоративно-оздоблювальні роботи, зокрема головна сходова клітка, виконувались за проектом Леонарда Марконі. Будинок Намісництва зводився і оздоблювався у 1877-1884 рр. Його попередником був ампірний палац Холоневських, споруджений на цьому місці у 1818-1820 рр. архітектором Фридеріком Бауманом та скульптором Антоном Шимзером.

Кам’яниця – прямокутна в плані, із внутрішнім подвір’ям, чотириповерхова, тинькована, завершується мансардним дахом. Фасади розділені по вертикалі креповками, по горизонталі – смугами карнизів, рустовані, симетричні.

Споруджували цей будинок як нову резиденцію австрійського губернатора. У польський період вона використовувалась як Воєводське укріплення. За радянських часів будівля слугувала для обласного комітету Компартії України й обласної ради депутатів трудящих.

 
Розповісти друзям через соціальні мережі
 
 
Немає коментарів
 
 
Залишити коментар