Головна » Давні поштівки »
Опубліковано 08.07.2013

Серце Львова – ратуша

 
Видавець Ян Бромільський у Львові. 1908-1909

Видавець Ян Бромільський у Львові. 1908-1909

Видавництво художніх поштівок Д. Ґрюнда, Львів. 1909

Видавництво художніх поштівок Д. Ґрюнда, Львів. 1909

Кажуть, що кожне місто – це великий живий організм з власною душею та серцем, що б’ється в ритмі швидко пульсуючих міських артерій-вуличок та задає відповідного ритму життя городянам. Серцем Львова є його ратуша. Це центральна міська будівля, що знаходиться на площі Ринок та ще з давніх часів символізує самоврядування міста. Перша згадка про Львівську ратушу датується ще 1381 роком. Під цією датою у міських архівах зафіксовано пожежу дерев’яної вежі ратуші.

Більше ста років минуло, як у місті з’явилась нова ратушна вежа. В. Зиморович у «Хроніках Львова» занотував дату народження нової вежі ратуші – це 1490 рік.

Видавництво “Арнольд і Шлаґ”. Львів, вул. Сикстуська, 28, 3-й поверх. 1913

Видавництво “Арнольд і Шлаґ”.
Львів, вул. Сикстуська, 28, 3-й поверх. 1913

Ця ренесансна споруда була покрита черепицею жовтого та зеленого кольорів. Перед входом до ратуші стояв кам’яний лев з короною і королівським гербом. Окрасою ратуші була вежа з дзиґарем, що важив 111 фунтів.

Влітку 1826 року ренесансна вежа завалилась. Було прийнято рішення розібрати і всю споруду та одразу ж на другий рік приступити до будівництва нового будинку ратуші. Авторство будівлі проекту належить Ю. Марклю, Ф. Трешеру, А.Вондрашці. Керував будівництвом Ю. Глоговський. Нова вежа ратуші мала купольне завершення – витвір В. Шмідта.

Але під час буржуазно-демократичної революції у Львові 1848 року, коли місто обстрілювало австрійське військо під командуванням генерала Гаммерштейна, верх вежі згорів.

Ратушу, яка до сьогодні прикрашає центральну частину міста, було відбудовано за проектом архітектора Й. Зальцмана. Це – монументальна чотириповерхова квадратна в плані будівля, виконана на в стилі віденського класицизму. Площини фасадів розділені однотипними вікнами, які тільки на другому поверсі завершуються трикутними мандриками. Південний та західний фасади будівлі містять масивні портики з трикутними фронтонами. А купольну роботу Шмідта було змінено на своєрідне зубчасте завершення. Нова будівля міського самоврядування містить 156 кімнат та 9 залів, а висота вежі сягає 65 метрів.

З 1852 року вежу ратуші прикрашає годинник з діаметром циферблата 3 метри та довжиною великої стрілки 2 метри 15 сантиметрів, що був спеціально зроблений для Львівської ратуші на фабриці В. Штиля під Віднем.

Видавництво Леопольда (Ліпота) Вайса, Будапешт. Бл. 1906. № 2609/16318m

Видавництво Леопольда (Ліпота) Вайса, Будапешт.
Бл. 1906. № 2609/16318m

Видавництво Йозефа Ледерера і Рудольфа Поппера, Прага. 1910. № 3394/4982. Фото, можливо, Юзефа Косьчеши Яворського

Видавництво Йозефа Ледерера і Рудольфа Поппера, Прага.
1910. № 3394/4982.
Фото, можливо, Юзефа Косьчеши Яворського

Аби розбавити строгість класичного австрійського варіанту будівлі, над порталом головного входу ратуші було встановлено скульптурну групу з алегоріями «Гостинності», «Мужності» та «Патріотизму», автор якої Л. Марконі. Т.Баронч для екстер’єру будівлі вирізьбив дві скульптури левів, що тримали герби Королівського столичного міста Львова і були встановлені з обох боків перед головним входом до ратуші.

Алегорії Марконі у міжвоєнний період було наказано прибрати. Кам’яні леви Баронча замінено скульптурами Є.Дзиндри у 1948 році. З 1981-му королівські леви при вході в ратушу тримали у своїх лапах радянський герб міста – вежа з 4 зубцями та серпом з молотом. У 1990 році радянську символіку замінено на Великий герб Львова.

 
Розповісти друзям через соціальні мережі
 
 
Немає коментарів
 
 
Залишити коментар