Головна » Видатні особистості »
Опубліковано 10.09.2013

Роберто Бандінеллі та перша львівська пошта

 
Кам'яниця Бандінеллі. Приміщення першої пошти у Львові

Кам’яниця Бандінеллі. Приміщення першої пошти у Львові

До цих пір для дослідників залишається загадкою, з яких причин європейські вельможі чи колосально талановиті особи покидали рідні домівки і переїздили у Львів, щоб знову все починати, як то кажуть, з чистої сторінки. Наприклад, такі постаті, як Майстер Пінзель та Бернард Меретин – сторінки їхньої біографії розпочинаються лише у Львові, а звідки та чому вони сюди прибули, які життєві обставини спіткали їх до цього, можна лише здогадуватись.

Загадкою залишаються і причини приїзду у Львів багатого флорентійського купця, засновника першої пошти у Львові, Роберто Бандінеллі. Можливо, він розраховував на легкі прибутки та швидке накопичення статків, хоча більшість істориків притримуються думки, що Роберто втік до Речі Посполитої від численних судових позовів.

Усе ж факт залишається фактом: у 1617 р. флорентійський купець приїздить до Кракова, де одразу ж розгортає діяльність у сфері торгівлі. Тут він знайомиться з італійським купцем Фабіано дель Беніно, спільно з яким займається торгівлею сукном. Та імпульсивний темперамент італійця і постійне намагання керувати спільною справою призводять до розриву торговельного союзу, ба навіть більше, до тривалої судової тяганини.
Попри це, вже у 1618 р. Бандінеллі стає повноправним міщанином. Його справи йшли дуже добре, а прибутки швидко зростали. Та через жорстку конкуренцію на краківському торговельному ринку італієць вирішує покинути Польщу.

У 1622 р. він приїздить до Львова і одружується з Констанцією Убалдіні, донькою багатого поміщика італійського походження Урбано Ріппо Убалдіні. Посаг дружини був значним, а її соціальний статус дозволив Роберто бути зарахованим до числа львівських патриціїв.

Але шлюб з розрахунку довго не тривав. Бандінеллі розлучається з Констанцією і одружується вдруге – з Анною Сегніо. Щоправда, колишній тесть не розриває стосунків з італійцем і навіть сприяє тому, щоб Роберто отримав королівські привілеї.

Після того, як королівська канцелярія видає Бандінеллі привілей, він у 1629 р. відкриває у Львові перше поштове відділення. З цього часу пошту доставляли зі Львова у центральні міста Польщі та в інші держави.

Завдяки клопотанням руського воєводи Станіслава Любомирського Роберто Бандінеллі отримує протекцію короля Сигізмунда ІІІ та титул постмагістра, що дозволяє йому не лише безпечно займатись поштовою справою, але й продовжувати підприємницьку діяльність.

З цього часу жителі Львова могли раз в тиждень відправляти чи отримувати листи. Щоправда, ці послуги були недешевими, але через необхідність люди були змушені ними користуватись.

Роберто Бандінеллі у Львові намагався об’єднати всіх італійських поміщиків та створити монополію на ринку, але через його прагнення домінувати над усіма спроби співпраці закінчувались сварками та бійками.

Коли торгівля набридла італійцю, він вирішує  у 1639 р. зайнятись готельним бізнесом. Власне житло – кам’яницю на розі  площі Ринок та вулиці Домініканської – італієць використовує під готель, особливо не переймаючись, чи створено там відповідні умови для проживання відвідувачів. Але вже наступного року через махінації Бандінеллі міська влада змушує його закрити готель.

Останнє, в чому пробував себе Бандінеллі у Львові, був книготоргівельний бізнес, але бажаних  прибутків він йому не приніс.

Останні роки життя Роберто Бандінеллі присвячує пошті. У 1650 р. він їде у Відень, щоб домовитись про співпрацю та розширення поштової мережі з місцевим керівником пошти. Але, на жаль, плани італійця так і не були втілені, бо у 1651 р. у Відні він помер.

 
Розповісти друзям через соціальні мережі
 
 
Немає коментарів
 
 
Залишити коментар