Головна » Давні поштівки »
Опубліковано 29.08.2013

Площа і пам’ятник Смольки (нині пл. П. Григоренка)

 
Видавництво “Штука”, Краків. 1916. № 13

Видавництво “Штука”, Краків. 1916. № 13

Площа генерала Петра Григоренка з’явилась у 1885 р., але ім’я генерала вона отримала аж у 1993 р. До цього вона називалась площею Францишека Смольки, який був відомим політичним діячем, послом Галичини і президентом австрійського парламенту у Відні. Площу кілька разів перейменовували. У період з 1940 р. до 1941 р. вона називалась площею 17 вересня, а з 1946 р. до 1993 р. – площа Перемоги.

Посередині площі в 1913-1946 рр. стояв пам’ятник Смольці, скульптором  якого був Тадеуш Блотницький. Смольку у місті Лева дуже поважали, адже ідея насипати на Високому замку курган на честь 300-ліття Люблінської унії належить саме йому.

Францишек Смолька народився у 1810 р. в Калуші. Закінчив факультет права Львівського університету, згодом отримав ступінь доктора та відкрив у Львові адвокатську контору. Напередодні революції 1848 року його обрали депутатом до Віденського парламенту, де він зайняв посаду віце-президента, а через деякий час очолив законодавчий орган.

Свою ідею – насипання кургану Люблінської унії – Смолька в буквальному значені власноруч втілював в життя. Адже він сам возив тачками землю на гору практично до кінця свого життя, а також віддав свою державну пенсію на реалізацію цього проекту.

До наших днів пам’ятник не зберігся, на його місці поставили пам’ятник міліціонерам «Охоронцям української державності», більше відомий як пам’ятник св. Юрію Змієборцю. Пам’ятник споруджений архітектором Олесем Яремою, скульпторами братами Володимиром та Андрієм Сухорськими та конструкторами Бліхарським Зеновієм та Ониським Богданом.

Тло пам’ятника – сувора неокласична кам’яниця № 3 Обласного управління міністерства внутрішніх справ, споруджена у 1911 р. для Акціонерного кооперативного банку архітектором Альфредом Захаревичем. У міжвоєнний період тут знаходились різні державні установи. На першому поверсі була знаменита кав’ярня «Варшава». Праворуч – сецесійний будинок № 4 з підковоподібними вікнами на великих екранах, оздоблених кольоровою майолікою. Це колишній Торговий дім Яна Строменгера, проект якого належить архітектору Тадеушу Обмінському.

Дім під № 5 звів у 1912 р. в дусі модернізованого бароко Юзеф Пйонтковський. Довга галерея вестибюля оздоблена металевими ґратами з оригінальними малюнками. Раніше у цьому будинку був пасаж Ґрюнерів з кінотеатром «Марисенока». Сьогодні тут розміщений театр «Воскресіння».

Видавництво “Штука”, Краків. 1916. № 15

Видавництво “Штука”, Краків. 1916. № 15

Видавництво “Полонія”, Краків. Бл. 1929-1930. Серія XV-7

Видавництво “Полонія”, Краків. Бл. 1929-1930. Серія XV-7

 
Розповісти друзям через соціальні мережі
 
 
Немає коментарів
 
 
Залишити коментар