Головна » Давні поштівки »
Опубліковано 26.08.2013

Пам’ятник Яну Кілінському у Стрийському парку

 

Одним з найрозкішніших проектів садово-паркового мистецтва у місті Лева є Стрийський парк, що свого часу носив назву парк Кілінського.

Видавництво художніх поштівок Д. Ґрюнда, Львів. Бл. 1909

Видавництво художніх поштівок Д. Ґрюнда,
Львів. Бл. 1909

Видавництво художніх поштівок Д. Ґрюнда, Львів. Друкарня К.-С. Якубовського. Бл. 1915 (пошта 1925). № 256

Видавництво художніх поштівок Д. Ґрюнда, Львів.
Друкарня К.-С. Якубовського. Бл. 1915 (пошта 1925). № 256

Ян Кілінський – варшавський швець, який за свою хоробрість та вміле керування загонами повстанців отримав чин полковника. Кілінський долучився до народного повстання проти Росії та Прусії під проводом Тадеуша Костюшка та одразу проявив свій військовий хист. Під час повстання він був захоплений прусаками, які передали його російським властям. Кілінського ув’язнили у Петропавловській фортеці у Петербурзі. Після звільнення він знову пішов у підпілля, що призвело до повторного арешту в Росії. Після другого терміну Ян Кілінський припинив політичну боротьбу і зайнявся написанням мемуарів. Відомо, що двотомник Кілінського побачив світ аж після його смерті.

Видавництво Салону польських художників у Кракові. Бл. 1927. № 81

Видавництво Салону польських художників у Кракові.
Бл. 1927. № 81

Видавництво Леопольда (Ліпота) Вайса, Будапешт. Бл. 1906. № 2642/16316s

Видавництво Леопольда (Ліпота) Вайса, Будапешт.
Бл. 1906. № 2642/16316s

За кілька років до відзначення 100-річчя польського народного повстання 1794 р. під проводом Тадеуша Костюшка у Львові було створено Комітет побудови пам’ятника Яну Кілінському. Ініціював створення цього комітету радник міста Львова Станіслав Нємчиновський. Оскільки постать Кілінського в період визвольного повстання була надзвичайно популярною, то і до пошуку місця для розміщення постаменту полководцю поставились дуже відповідально. У результаті вирішили, що ідеальним місцем буде нижня частина недавно створеного Стрийського парку, який у 1888 р. перейменували на парк Яна Кілінського.

Завдяки пожертвам вдалось зібрати необхідну суму для реалізації проекту. Створити пам’ятник доручили відомому львівському скульптору Юліану Марковському. Протягом 1893-1894 рр. Марковський працював над скульптурою, яку витесував з брили білого каменю, спеціально привезеної з Миколаєва. Навесні 1895 р. архітектор завершив роботу і передав її у власність міста. Та встановити скульптуру на попередньо узгодженому місці не вдалось, оскільки роботи над спорудженням фундаменту і постаменту  затягнулися. У зв’язку з цим урочисте відкриття переносили кілька разів. Нарешті 18 червня 1895 р. пам’ятник встановили без урочистого відкриття, так би мовити, в робочому порядку.

 
Розповісти друзям через соціальні мережі
 
 
Немає коментарів
 
 
Залишити коментар