Головна » Давні поштівки »
Опубліковано 03.10.2013

Пам’ятник гетьману Станіславу Яблоновському

 
Видавництво Салону польських художників у Кракові. 1905

Видавництво Салону польських художників
у Кракові. 1905

На тлі будинку Художньо-промислового музею вимальовується силует першого громадського пам’ятника західноєвропейського зразка в Україні – гетьману Станіславу Яблоновському , захиснику Львова від останньої татарської облоги 1695 р.

Пам’ятник був споруджений у 1752-1754 рр. відомим скульптором Себастьяном Фесінгером. Спочатку скульптуру розмістили у внутрішньому подвір’ї Єзуїтської колегії. В австрійський період Львова пам’ятник усунули і тривалий час про нього нічого не було відомо.

У 1859 р. скульптуру віднайшов львівський журналіст Іполит Ступницький. Саме він закликав громаду міста зібрати кошти для реставрації скульптури. Вирізьблена з твердого пісковику статуя гетьмана була ґрунтовно відновлена скульптором Паулем Ойтеле у 1859-1860 рр. Ойтеле в дусі романтизму підкреслив деталі історичного костюму гетьмана і розмістив фігуру на постаменті з гербами та написом, який попередньо виконав скульптор Леопольд Шимзер.

У 1861 р. монумент поставили на центральному львівському бульварі, що з того часу отримав назву Гетьманських валів. У червні 1930 р., після реставрації скульптором Тадеушем Івановичем, пам’ятник був перенесений під Костел єзуїтів на площу Трибунальську (площа Яворського). З приходом до Львова радянських військ пам’ятник з площі забрали у внутрішній дворик Ратуші, звідки він безслідно зник.

 
Розповісти друзям через соціальні мережі
 
 
Немає коментарів
 
 
Залишити коментар