Головна » Давні поштівки »
Опубліковано 14.08.2013

Пам’ятник Адаму Міцкевичу у Львові

 
Видавництво “Польське мистецтво”, Львів. 1914. № 25

Видавництво “Польське мистецтво”,
Львів. 1914. № 25

Один з найкращих у світі пам’ятників польському поету та письменнику Адаму Міцкевичу знаходиться у Львові на Марійській площі, яка тепер називається площею Адама Міцкевича.
До сторіччя від дня народження Адама Міцкевича у Львові, Кракові та Варшаві звели прекрасні скульптурні композиції, що засвідчували повагу та шану до видатного польського  генія. Щоправда, у місті Лева скульптуру звели пізніше, а урочисте відкриття відбулось 30 жовтня 1904 р.

Аби звести найкращий пам’ятник у Львові, створили Комітет побудови пам’ятника Адаму Міцкевичу під керівництвом Владислава Лозіньскі. Серед основних питань, що постало перед членами Комітету, це питання зовнішнього вигляду пам’ятника, проведення конкурсу проектів, місце розташування монументу та збір коштів на його спорудження.

Першочергово розглянули питання місцезнаходження пам’ятника. Розглядалось кілька варіантів: Гетьманські Вали (проспект Свободи), вулиця Третього Мая (Січових Стрільців) та Марійська площа. Найкращою територією вважався проспект Свободи, але перешкодою стала «ув’язнена» в колекторі Полтва. Важкий і масивний пам’ятник міг легко провалитись під землю, тому під проект використали Марійську площу.

У травні 1899 р. Комітет побудови оголосив конкурс на проект монументу Адаму Міцкевичу. Серед основних вимог були такі: в основі пам’ятника повинна бути колона, повна висота його не має бути меншою, аніж 20 м, матеріали, з яких виконають пам’ятник, мають бути стійкими до всіх кліматичних змін міста, загальна сума витрат на будівництво не повинна перевищувати 60000 золотих ринських.

Кошти на реалізацію проекту збирали у різні способи: пожертви меценатів, прибутки із спеціально організованих конкурсів, вистав та концертів. Організували навіть пункти прийому платежів, про місцезнаходження яких місцевих жителів повідомляли у пресі.

У конкурсі взяло участь двадцять три проекти з різних куточків світу: були і з Італії, і з Парижа, і з Кракова, і з Варшави, ну і звичайно зі Львова та провінції. Першу премію присудили скульптуру Антону Попелю, другу – Леону Мєчиславу Завейському, а третю – Вацлаву Шимановському. Остаточний варіант проекту Попель представив Комітету в кінці вересня 1899 р.

В основі проекту – колона, на якій знаходиться скульптурна група «Натхнення». Це композиція з двох      фігур – постать самого Міцкевич, а над ним знаходиться крилатий Геній поезії з лірою. Завершення проекту – тринога з вічним вогнем, яку за проектом Попеля виконав український скульптор Михайло Паращук.

Роботи над пам’ятником велись у 1902-1903 рр. Центральну групу «Натхнення» відлили з бронзи і встановили на колоні з італійського граніту, яку увінчали бронзовим факелом з позолотою. Урочисте відкриття відбулося 30 жовтня 1904 р. Облаштування площі навколо монумента було зроблено у 1906-1907 рр. за проектом Теодора Тальовського й Зигмунта Генделя.

Пам’ятник представив у 1910 р. на своїй акварелі відомий львівський живописець Одо Добровольський (1883-1918). Він малював у техніках пастелі, акварелі, гуаші краєвиди (переважно види Львова, Парижа, Мюнхена і Відня), портрети, карикатури, сцени з міського побуту; проектував обкладинки для книг.

Видавництво художніх поштівок Д. Ґрюнда, Львів. Друкарня К.-С. Якубовського. Бл. 1915 (пошта 1916). № 255

Видавництво художніх поштівок Д. Ґрюнда, Львів.
Друкарня К.-С. Якубовського. Бл. 1915 (пошта 1916). № 255

Видавництво художніх листівок Леона Пропста, Львів, вул. Сенкевича, 2. Бл. 1910-1913. Акварель Одо Добровольського, 1910

Видавництво художніх листівок Леона Пропста, Львів, вул. Сенкевича, 2.
Бл. 1910-1913. Акварель Одо Добровольського, 1910

Видавництво Салону польських художників у Кракові. 1905 (повторне видання – 1917)

Видавництво Салону польських художників у Кракові.
1905 (повторне видання – 1917)

 
Розповісти друзям через соціальні мережі
 
 
Немає коментарів
 
 
Залишити коментар