Головна » Давні поштівки »
Опубліковано 27.08.2013

Німецька гімназія на вул. Підвальній

 
Видавець Самуель (Шимон) Феллер, Львів, Пасаж Феллера. Бл. 1905-1906. № 2718

Видавець Самуель (Шимон) Феллер, Львів, Пасаж Феллера.
Бл. 1905-1906. № 2718

Під час ліквідації оборонних укріплень в кінці XVIIІ ст. утворилась нова вулиця На Валі, назва якої відповідала тодішнім будівничим процесам: будинки ставились на валу. Трохи пізніше будівлі почали розташовувати нижче – під валом, тому з 1871 р. вулиця отримала назву Подвалє, і лише у 1944 року її стали називати звичною для нас назвою – Підвальна.

Під час упорядкування вулиці в 1816 р. вали розрівняли та засадили деревами, утворивши бульвар, званий Губернаторськими валами.

Середню школу № 8, що знаходиться за адресою Підвальна, 2, у Львові досі називають німецькою, адже це найстаріша львівська школа, де з дня заснування викладається німецька мова. Будинок звели у 1809 році, а після реорганізаційних робіт за участю архітектора Христофора Рессіґа з 1850 р. у цьому приміщенні міститься заснована у 1818 р. друга вища міська гімназія з німецькою мовою викладання при Домініканському монастирі. До 1939 року гімназія була названа на честь польського історика та драматурга Кароля Шайнохи, який був її випускником.

Обов’язковим предметом для вивчення у ній була українська мова, яку в 1908-1930 рр. викладав український літературознавець, поет, голова НТШ, ректор Українського таємного університету Василь Щурат. У 1852-1853 рр. української мови в ній навчав поет, фольклорист, член «Руської трійці» Яків Головацький. Автор перекладів на українську мову математичної спадщини Евкліда – Мирон Зарицький теж учителював в гімназії.

Тривалий час керував школою Амврозій Яновський – доктор філософії, педагог і громадський діяч, інспектор середніх шкіл у Галичині, голова Руського педагогічного товариства, член і другий сеньйор Ставропігійського інституту, голова комісії з укладання українських підручників для гімназій і єдиний свого часу українець, який був послом Галицького сейму до Віденської державної думи.

Серед знаменитих випускників гімназії був відомий польський письменник-фантаст Станіслав Лем, а також письменник Лев Кальтенберг, автор львівських спогадів «Осколки розбитого дзеркала». Також закінчив цю школу основоположник нової української літератури в Галичині, керівник “Руської трійці” Маркіян Шашкевич.

 
Розповісти друзям через соціальні мережі
 
 
Немає коментарів
 
 
Залишити коментар