Головна » Давні поштівки »
Опубліковано 31.07.2013

Народний дім

 
Видавництво художніх поштівок Д. Ґрюнда, Львів. Бл. 1908-1909. № 11138

Видавництво художніх поштівок Д. Ґрюнда, Львів.
Бл. 1908-1909. № 11138

Неподалік від Природознавчого музею і поряд з Преображенською  церквою – будинок на вулиці Театральній, 22, споруджений для потреб найстарішої в Галичині української культурно-просвітницької організації – Народного дому.

Священик Лев Трещаківський на засіданні Головної Руської Ради 15 червня 1848 р. вперше висловив ідею створення Народного дому. У листопаді наступного року австрійський уряд передав для будівництва Народного дому місце, де стояв Львівський університет, що був зруйнований під час «Весни народів» 1848 р.

Завдяки пожертвам українських галичан протягом 1851 – 1864 рр. архітектори Вільгельм Шмідт та Сильвестр Гавришкевич звели будівлю Народного дому.

В архітектурі чотириповерхової, прямокутної в плані споруди поєднуються неоренесансний та неороманський стилі. Розташування двоповерхового театрального залу виявлено на бічному фасаді виступом стіни і дворівневими великими арочними вікнами.

Народний дій завжди був осередком діяльності різноманітних культурно-освітніх товариств та установ. Тут працювало товариство та редакція Галицько-Руської Матиці. З 1862 р. у приміщені Народного дому знаходилась перша українська академічна чоловіча гімназія та інтернат. Крім того, тут була велика бібліотека, яку упорядкував відомий український історик та лінгвіст Антон Петрушевич. В цьому приміщені відбулась перша вистава театру «Руської Бесіди».

Саме у Народному домі 1 листопада 1918 р. було проголошено Західно-Українську Народну Республіку.

 
Розповісти друзям через соціальні мережі
 
 
Немає коментарів
 
 
Залишити коментар