Головна » Давні поштівки »
Опубліковано 07.11.2013

Криниця Богородиці

 
Видавництво “Полонія”, Краків. № 69. Фото Александера Ленкевича. Бл. 1936-1937

Видавництво “Полонія”, Краків. № 69.
Фото Александера Ленкевича.
Бл. 1936-1937

Львів’яни з давніх-давен вірили, що їхнє місто знаходиться під покровом Матері Божої. У місті і до сьогоднішнього дня є чимало статуй Пресвятої Богородиці, але серед них є одна особлива, яка знаходиться в центральній частині Львова, а саме – на площі Міцкевича.

До того, як Полтву заховали під землю, вона розтікалась двома рукавами і таким чином утворювала невеличкий острівець, на якому стояла капличка Божій Матері. Від цього і назва острівця – Марійний.

Коли у середині ХІХ ст. Полтву засклепили, на місці колишнього острівця почало бити сильне джерело. Люди вирішили, що це Боже знамення, і тому прийняли рішення збудувати на цьому місці криницю з тесаного каменю. Окрасою криниці стала статуя Богородиці, яку вирізьбив з білого мармуру на замовлення графині Северини Бадені з Петруських у 1859 р. відомий мюнхенський скульптор Йоган-Непомук Гауттман.

Статуя прикрашала в 1862-1903 рр. стару криницю на площі, яка мала назву площа Фердинанда – на честь намісника Галичини, та після цього стала називатись Марійською.

На початку ХХ ст. польська громада міста вирішила поставити у Львові пам’ятник видатному поету Адаму Міцкевичу. Однозначно, що для цього пам’ятника мало бути найкраще центральне місце. Спочатку постамент з колоною планували поставити на місці криниці з фігурою Богородиці, але результати підземного дослідження показали, що це неможливо. Причина полягала у значній вазі постаменту, яку могло не витримати склепіння Полтви.

Для пам’ятника Міцкевичу зрештою обрали його теперішнє місце, а от криницю зі статуєю Матері Божої було вирішено трохи змістити. У 1904 р. перебудований за проектом архітектора Михайла Лужницького кам’яний фонтан був перенесений з середини площі на її край, на початок Гетьманських валів.

У 40-х рр. ХХ ст. радянська влада наказала зруйнувати фонтан зі статуєю, але місцеві мешканці врятували скульптуру Богородиці і перенесли її до каплиці Боїмів.

Зараз мармуровий оригінал статуї зберігається у церкві святого Андрія (колишній костел бернардинів). Зруйнований фонтан реставрували у 1997 р. і на ньому встановили копію статуї Богородиці.

Видавництво художніх поштівок Д. Ґрюнда, Львів. 1917

Видавництво художніх поштівок Д. Ґрюнда, Львів. 1917

Видавництво Леопольда (Ліпота) Вайса, Будапешт. Бл. 1906. № 2648/16316a

Видавництво Леопольда (Ліпота) Вайса,
Будапешт. Бл. 1906. № 2648/16316a

 

 
Розповісти друзям через соціальні мережі
 
 
Немає коментарів
 
 
Залишити коментар