Костел св. Войцеха

 
Майстерня репродукцій “Галичина” (Львів). Бл. 1906-1910

Майстерня репродукцій “Галичина” (Львів). Бл. 1906-1910

У підніжжя гори князя Лева на вулиці Довбуша, 24 знаходиться храм священномученика Йосафата і всіх українських мучеників греко-католицької церкви.

У 1607 р. коштом міщанина Петра Москалика та завдяки внескам інших заможних львівських міщан було зведено дерев’яний костел місіонаріїв св. Войцеха Єпископа та Мученика. Під час страшної епідемії чуми в 1599 р. у Львові померло більше 2000 мешканців. Серед числа померлих було двоє дітей Петра Москалика. Оскільки на костельних цвинтарях ховати померлих від інфекційних хвороб не дозволялось, він поховав своїх дітей у полі, поставивши на їхній могилі кам’яний хрест. Згодом він ініціював будівництво костелу довкола новоствореного цвинтаря, який було присвячено патрону Польщі св. Войцеху.

Під час облоги Львова у 1704 р. в монастирі при костелі була штаб-квартира шведського короля Карла ХІІ.

З 1747 р. до 1783 р. в будівлі знаходилась духовна семінарія отців місіонарії. Коли чин ліквідували та закрили монастир, австрійська влада перетворила храм на пороховий склад. У 1897 р. монастирську споруду перетворили на бурсу для незаможних учнів середніх шкіл.

Лише у 1906 р. храм з монастирем віддали Товариству бурси св. Войцеха. Цього ж року відбулось урочисте освячення костелу, а над вхідною брамою з’явився надпис «Sancto Adalberto Gloria, Ave Sancta Maria».

Під час Першої світової війни військові для своїх потреб реквізували дзвони. В цей же період Товариство охорони дитини розташувало тут сиротинець. У 1933 р. відбулось чергове відкриття і посвячення костелу. Під час Другої світової війни костел з монастирем були закриті. У 1993 р. костел передано згромадженню Мілес Єзу, а у 1996 р. після реставрації його освячено як греко-католицьку церкву священномученика Йосафата і всіх українських мучеників.

 
Розповісти друзям через соціальні мережі
 
 
Немає коментарів
 
 
Залишити коментар