Головна » Давні поштівки »
Опубліковано 26.07.2013

Королівський арсенал

 
Видавництво Польського товариства залізничних книгарень“Рух”, відділ у Львові. Фотографія Яна Булгака. 1924-1926

Видавництво Польського товариства залізничних книгарень“Рух”,
відділ у Львові. Фотографія Яна Булгака. 1924-1926

Королівський арсенал (вул. Підвальна, 13)будувався на кошти короля Владислава IV, власне тому і отримав таку назву. Споруджений в 1639-1646 рр. під керівництвом військового інженера, генерала артилерії Павла Ґродзинського як склад для зброї. Також тут були майстерні для відливу зброї та дзвонів. У приміщені колишнього арсеналу тепер зберігаються документи Обласного архіву.

Арсенал складається з триповерхового головного корпусу і двох бічних крил, що утворюють внутрішнє подвір’я. Яскраві стилістичні риси пізнього ренесансу та маньєризму знайшли своє відображення в архітектурі південного, головного фасаду. На другому поверсі знаходиться ренесансна відкрита аркадна лоджія, а на третьому – фронтон з балконом на консолях, прикрашений маньєристичними піднаклями та волютами. Про призначення будівлі свідчить лише цокольний ярус з порталом-в’їздом , обрамленим клинчастим тесаним рустом та двома жерлами гармат.

Зі сторони подвір’я будинок має характерні для ренесансу риси. Подовгаста стіна розділена чітким карнизом на два поверхи. У центрі нижнього поверху розміщений портал, з обох боків якого є по три вікна. Масивності вікнам додають рельєфне рустування, мандрики та волюти на порталі.

Над внутрішнім порталом арсеналу знаходилась скульптурна група «Михайло-архангел вражає сатану», яку виготовив у 1638 р. Каспер Франке. Під час обстрілу Львова ядро шведської гармати пошкодило скульптуру. Після реставрації скульптурну групу в 1866 р. перенесли на Гетьманський вал. Але після того, як хулігани обламали позолочені крила архангелу Михаїлу композицію віддали на зберігання в Музей зброї «Арсенал».

 
Розповісти друзям через соціальні мережі
 
 
Немає коментарів
 
 
Залишити коментар