Головна » Давні поштівки »
Опубліковано 11.09.2013

Колона св. Яна з Дуклі патрона Львова

 
Видавництво “Атлас”, Львів. 1941-1944

Видавництво “Атлас”, Львів. 1941-1944

У XVII ст. львів’яни щиро вірили, що одним із охоронців міста є св. Ян з Дуклі. Такі вірування пов’язані зі спасінням Львова під час облоги козаків Хмельницького разом з татарами Тугай-бея у 1648 р.

Чернець францисканець-обсервант (бернардинець) Ян з Дуклі був першим католицьким священиком, що проживав у Львові. Католицька церква і зараз відносить цього святого до числа охоронців міста. За постановою папи Климента ХІІ у 1739 р. його було оголошено патроном Польщі, Литви і Русі.

Патронат святого не є випадковим, адже він народився на пограниччі королівств Русі, Польщі та Угорщини в родині міщан Дуклі. Деякий час жив як пустельник, але потім вирішив поєднати своє життя з Орденом францисканців. Згодом він стає гвардіаном у Коросно у Перемишльській землі. Перейшовши до монастиря францисканців Св. Хреста у Львові, з 1444 р. також стає гвардіаном та проповідником.

З 1463 р. належить до кляштору св. Андрія францисканців-обсервантів. До кінця своїх днів Ян з Дуклі проживав у монастирі та займався священичою справою: відправляв служби та сповідав парафіян.

Помер святий у Львові, і поховали його у монастирі бернардинів.

Невідомий видавець. Бл. 1941-1944. Серія L 11930–16942

Невідомий видавець. Бл. 1941-1944.
Серія L 11930–16942

За своє життя св. Ян з Дуклі здійснив чимало оздоровлень та чудес, завдяки чому його мощі у 1521 р. перенесли до костелу і помістили у срібну раку. У 1608 р. скульптор Войцех Зичливий на кошти Яна Даниловича зробив гробівець з червоного мармуру.

Беатифікував Яна з Дуклі у 1733 р. папа Климент ХІІ, а канонізовано його було значно пізніше – аж у 1997 р. папою Іваном Павлом ІІ.

Магнати Жевуські, чиїм фамільним покровителем був Ян з Дуклі, у 1734 р. пожертвували гроші на будівництво колони напроти церкви св. Андрія у Львові, де у ХV ст. здійснював богослужіння св. Ян. Головною умовою було помістити на вершечку колони фігуру святого, щоб він і надалі оберігав Львів і сім’ю мецената.

Перед костелом у 1736 р. було встановлено пам’ятну дерев’яну колону із скульптурною постаттю св. Яна з Дуклі. Щоправда, дослідники сперечаються щодо того, хто її виконав. Дехто вважає, що її виконав Томас Гуттер, але Тадеуш Маньковський переконаний, що її автором був Фабіан Фесінгер.

У радянський період скульптура святого зникла безвісти, а колона була суттєво пошкоджена. Замість скульптури на вершечку колони помістили барокову вазу.

Після того, як скульптура святого зникла, чи то за збігом обставин, чи з причин втрати покровителя  у 1946 р. монастир закрили. Ченці-бернардинів переїхали до Ряшева і забрали з собою срібну раку з реліквіями. Щоправда, у 1974 р. її було перевезено на батьківщину святого у костел оо. Бернардинів у Дуклі.

 
Розповісти друзям через соціальні мережі
 
 
Немає коментарів
 
 
Залишити коментар