Головна » Давні поштівки »
Опубліковано 26.07.2013

Домініканський собор

 
Видавництво Леопольда (Ліпота) Вайса, Будапешт. Бл. 1906. № 2611/16318y

Видавництво Леопольда (Ліпота) Вайса, Будапешт.
Бл. 1906. № 2611/16318y

Домініканський костел, чи Церква Пресвятої Євхаристії, знаходиться в центральній частині Львова на площі Музейній. Назву костел отримав від найменування відомого в Європі Ордену домініканців – храм був їхньою власністю.

Після того, як князь Лев одружився з угорською принцесою Констанцією, вона порушила традицію і не прийняла віри чоловіка – православ’я, а залишилась католичкою. Аби підтримати Констанцію у її релігійних переконаннях, до Львова приїжджають члени ордену домініканців, перші католики на галицьких землях. Заручившись підтримкою княгині, домініканці спорудили перший католицький храм.

Згодом їм виділили ділянку для будівництва церкви в іншій частині міста, а на місці, де зараз знаходиться Церква Євхаристії, побудували готичний костел і монастир. На початку XVIII ст. у цьому монастирі цар Петро І підписав угоду з поляками про спільну боротьбу проти шведів.

Видавництво “Штука”, Краків. 1916. № 18. Репліка (сепія): 1916, № 16

Видавництво “Штука”, Краків. 1916. № 18.
Репліка (сепія): 1916, № 16

Протягом XVI ст. монастир та костел кілька разів горіли, тому в середині наступного століття було прийняте рішення розібрати ці споруди через те, що в будь-який час вони могли обвалитись.

Фундатором нового храму став багатий феодал Юзеф Потоцький. Його проект доручили розробити військовому інженеру Яну де Вітте. Уже в 1749 р. розпочали будівництво нового барокового костелу. Будівельними роботами керував Мартин Урбанік. У 1764 р. розкішний храм постав у всій своїй красі.

Основа храму – еліпсоподібний корпус, що оздоблений еліптичним куполом, який підтримує вісім пар колон. До еліпса примикає прямокутна вівтарна частина. Центральна нава оточена радіально розташованими каплицями.

Велика кількість деталей на порталах створюють гру світла та тіні. Плавні обриси плану перекликаються з гнучкими лініями фасадів. Особливого динамізму храму надають кам’яні скульптури, які створив для собору Себастіян Фесінгер у 1764-1767 рр.

На фронтоні Домініканського костелу латинський напис – «SOLI DEO HONOR ET GLORIA», що перекладається як «Єдиному Богу честь і хвала». Як пам’ять про те, що колись на цьому місті був перший храм ордену домініканців, зліва, над вікном, знаходиться символ домініканців – собака, що лежить на книзі, а в пащі у нього палаючий факел. Цей орден відомий на всю Європу своєю інквізиторською діяльністю – «вогнем віри випалювали єрись».

Вабить око пишність та вишуканість інтер’єру будівлі, в якому домінують золото та беж. Галереї та лоджії храму, що сперті на колони, оздоблені шістнадцятьма дерев’яними скульптурами. Над ними знаходиться ряд колон, що підпирають купол. Ще чотири фігури з дерева знаходяться у вівтарній частині храму. За головним вівтарем – хори, де зберігаються шість алебастрових пам’ятників із зображенням рицарів. Їх перенесли сюди із старого готичного костелу.

Особливої містики храму додає мармуровий надгробок графині Юзефи Дунін-Борковської, який створив данський скульптор Бертель Торвальдсен у 1816 р. А ще тут є пам’ятник визначному польському художнику Артуру Гротгеру, який встановили у 1880 р. Автор пам’ятника – Валерій Гадомський.

Поряд з костелом є монастир та дзвіниця, збудована в 1865 р. за проектом архітектора Юліана Захаревича.

Видавництво “Штука”, Краків. 1928. № 32

Видавництво “Штука”,
Краків. 1928. № 32

Видавництво “К. Гефнер і Й. Бергер”. Краків, 1930-і рр. Серія ХІІІ/3

Видавництво “К. Гефнер і Й. Бергер”.
Краків, 1930-і рр. Серія ХІІІ/3

Видавництво “Атлас”, Львів. 1941-1944

Видавництво “Атлас”,
Львів. 1941-1944

 
Розповісти друзям через соціальні мережі
 
 
Немає коментарів
 
 
Залишити коментар