Головна » Давні поштівки »
Опубліковано 12.08.2013

Бібліотека Львівського університету

 
biblioteka_universutetu_ddfghh64ft

Видавництво Салону польських художників у Кракові. 1905.
Фото М. Мюнца (оригінал – Львівський історичний музей, Фм-578)

Від пам’ятника Михайлу Грушевському догори піднімається вулиця Драгоманова. Колись на місці цієї вуличку було поселення гончарів, саме тому перша назва вулиці з 1871 р. була Гончарською. У 1895 р. вулицю перейменували на честь польського літератора доби романтизму, учасника патріотичних таємних товариств та повстання 1830–1831 рр. Мавриція Мохнацького. В період німецької окупації вулиця короткий час називалась Квітковою. Лише у 1946 р. її назвали на честь видатного громадського діяча, вченого і публіциста Михайла Драгоманова.

У 1904–1905 рр. на вулиці Мохницького, 5 за проектом Григорія Пежанського звели будівлю наукової бібліотеки Львівського університету. За взірець для будинку взято бібліотеку у м. Ґрац, що також побудована у еклектичному стилі. Фасади бібліотеки оздобив скульптурами атлантів і каріатидів Антон Попель.

Щодо інтер’єру бібліотеки, то найбільш привабливим є головний читальний зал із скляним ліхтарем. Особливої витонченості залу надає велика металева галерея з симетричними спіральними сходами, що ведуть з другого на третій поверх будівлі. В декорі огорожі домінує орнаментальний мотив стилізованих квітів (майстерня художнього металу Юзефа Свободи). Художні розписи на стінах з алегоричними сюжетами факультетів університету виконав Юліан Макаревич.

Сьогодні – це одна із найстаріших та найбагатших книгозбірень України. Свій початок вона бере з 1608 р. як збірка книг єзуїтської колегії. У 1748 р. після того як університет набув статус світської установи, фонди бібліотеки поповнились книгами префекта бібліотеки у Відні Н. Гареллі. Коли у 1905 р. за проектом Пежанського звели спеціально під бібліотеку будинок всі книжкові фонди перемістили на Мохницького, 5, нині Драгоманова, 5.

 
Розповісти друзям через соціальні мережі
 
 
Немає коментарів
 
 
Залишити коментар