Головна » Давні поштівки »
Опубліковано 15.08.2013

“Банківська брама”: Музей етнографії та Празький банк

 
Видавництво Леопольда (Ліпота) Вайса, Будапешт. Бл. 1906. № 2602/16316q

Видавництво Леопольда (Ліпота) Вайса,
Будапешт. Бл. 1906. № 2602/16316q

Поряд з «Ґранд-Готелем» знаходиться Музей етнографії та художнього промислу інституту народознавства НАН України (будинок № 15), одна з найкращих кам’яниць проспекту Свободи. ЇЇ звів у 1891 р. на місці старого «Англійського готелю» архітектор Юліан Захаревич для Галицької ощадної каси.

У будівля наявні неоренесансні та необарокові мотиви, які гармонійно в ній поєднуються. Фасади оздоблено рустом з ламаного каменю, жовтою цеглою , майолікою, кованими металевими декораціями, що були виготовлені львівською фабрикою Пйотровича і Шумана. Привертають увагу великі металеві грати на вікнах та кована брама, виконані львівською майстернею Яна Дашека.

Наріжний напівциліндричний купол прикрашений алегоричною скульптурною групою Леонарда Марконі «Ощадність», що символізує економічний прогрес Галичини. Центральну скульптуру з факелом в руках та зоряним вінцем над головою місцеві мешканці називають «Львівською статуєю Свободи». Поряд знаходяться алегоричні статуї «Промисловість» та «Рільництво».

Окрім Марконі, оздобленням споруди займались скульптори Юліан Марковський та Станіслав Роман Левандовський. Перший – автор статуї «Фортуна», що знаходиться у вестибюлі, а другий оздоблював Золоту залу з дубовими панелями і барельєфним фризом «Праця».

У 1951 р. приміщення на проспекті Свободи, 24, де тоді знаходився Музей художнього промислу, віддали під новостворений музей В. І. Леніна. Усі етнологічні колекції вирішили перевести у будинок колишньої Галицької каси. Відтоді тут знаходиться Львівський музей етнографії та художнього промислу. У 1982 р. при музеї було створено Львівське відділення Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М. Рильського АН УРСР. У 1991 р. розпорядженням Президента АН України відділення було переведено у статус Інституту народознавства АН України.

Напроти колишньої Галицької ощадної каси перед Першою світовою війною, у 1912 р. збудували будинок для львівської філії Празького кредитного банку за проектом чеського архітектора Матея Блеха. Споруда банку виконана у перехідному стилі від раціональної сецесії до пізнього функціоналізму. Рельєфне оздоблення фасадів виконав скульптор Емануель Кодет. Сьогодні у будинку під №17 знаходиться Львівська філія «Промінвестбанку».

Видавництво “Польське мистецтво”, Львів. 1914

Видавництво “Польське мистецтво”,
Львів. 1914

Видавництво Салону польських художників у Кракові. 1915. № 5

Видавництво Салону польських художників у Кракові. 1915. № 5

 
Розповісти друзям через соціальні мережі
 
 
Немає коментарів
 
 
Залишити коментар