Головна » Видатні особистості »
Опубліковано 28.10.2013

Архітектурні студії Адольфа Шишко-Богуша

 

chuchko_boguch_fdoicdОдин з найвидатніших польських архітекторів першої половини ХХ ст.

Працював у стилі академічного класицизму, проектував будинки в особливій польській традиції, а також працював у стилі зрілого модернізму. Головний реставратор Вавельських пагорбів і Королівського замку у Варшаві.

Адольф Шишко-Богуш народився 1 вересня 1883 р. в Нарві (тепер Естонія) у сім’ї Полікарпа Шишко-Богуша, інженера залізниці, та Марцеліни з Жонсьніцьких, архітектора. Після закінчення класичної гімназії у Санкт-Петербурзі, талановитий юнак вступив до Імператорської Академії мистецтв у Санкт-Петербурзі на архітектурний факультет, де навчався під керівництвом професора Бенуа. У 1909-1910 рр. завдяки отриманій стипендії навчався у Відні, Празі і Берліні.

Після подорожі європейськими містами архітектор приїздить до Кракова, де вже через два роки отримує право на самостійне проектування і ведення будівельних робіт. У 1912 р. Шишко-Богуш заснував у Кракові приватне проектне бюро. Робота на освітній ниві тоді також принесла плоди – його обирають доцентом у Краківській академії мистецтв.

Нова сторінка життя архітектора розпочалась у середині 1912 р., коли він переїхав до Львова, де заснував і очолив кафедру сучасної архітектури у Львівській Політехніці. Особливістю його педагогічної майстерності було те, що він застосовував як елемент навчального процесу так звані «семінари» з проектування. Ці семінарські проекти були настільки досконалими, що студенти часто презентували їх на архітектурних конкурсах і навіть здобували перші премії.

Попри те, що Шишко-Богуш працював у Львові, він керував реставраційними роботами у замку на Вавелі. Тоді ж він виявив залишки дороманської каплиці, яка стала предметом дисертації. Ступінь доктора технічних наук Шишко-Богушу присвоїли у 1919 р. у Львівській політехніці.

З 1920 р. працює у Ягелонському університеті, паралельно очолюючи кафедру старовинної архітектури у Краківській академії мистецтв. З 1924 р. до 1929 р. займає посаду ректора Краківської академії мистецтв.

Життєві обставини змушують його переїхати у Варшаву. У цьому місті знаного науковця і талановитого архітектора запрошують очолити кафедру монументального проектування відділу архітектури Варшавської політехніки.

У повоєнний період створив кафедру архітектури Гірничої академії у Кракові.

Помер  1 жовтня 1948 р. у Кракові.

Перебуваючи у Львові, Адольф Шишко-Богуш розробив кілька цікавих проектів, які, на жаль, так і не були реалізовані. Зокрема, проект нової будівлі Львівського університету на вулиці Грушевського, проект костелу і монастиря місіонерів на вулиці Снопківській, проект костелу Матері Божої Остробрамської.

 
Розповісти друзям через соціальні мережі
 
 
Немає коментарів
 
 
Залишити коментар